Jak układać program zajęć z rurkami

 
Naukowcy przeprowadzili badania, które miały dać odpowiedź na pytanie: jak długo człowiek jest w stanie skupić się na jednej rzeczy.

Czy wiesz, że potrafimy skupić się już tylko przez 11 minut?

 
Nasze mózgi są zmęczone bo cały czas pracują.
 
Nie inaczej jest z dziećmi, których „procesorki” działają jeszcze szybciej i są gotowe przyjąć znacznie więcej nowych informacji niż my.
Ale to ja, jako prowadzący zajęcia, potrzebuję za każdym razem pokazać im coś nowego, ciekawego, co mogłoby ich utrzymać w koncentracji ale też dać wytchnienie od cyfrowych bodźców.
 
Podzieliłem sobie działania z rurkami na sześć kategorii:
Rytm
Harmonia
Melodia
Taniec
Sport
Wyobraźnia
 
Przygotowując się do zajęć zawsze staram się ułożyć zabawy tak by każda z tych kategorii się pojawiła.
 
RYTM
To mogą być równe uderzenia lub jakiś prosty rytm. Granie do jakiejś piosenki z wyraźnym bitem lub zabawa w parach z wymyślaniem własnych rytmów. Przemycanie rytmów w większości kategorii jest łatwe dlatego osobno występuje rzadko lub krótko jako przygotowanie do zabawy gdzie pojawi się rytm.
 
HARMONIA
Wykorzystuję to, że rurki są nastrojone i dzieląc grupę na dwie lub trzy drużyny mogę zagrać akordy różnych piosenek.
Rurki w każdej drużynie mogę zamienić na wymyślone przez dzieci postacie bohaterów, wykorzystując też wyobraźnię do zabawy. Dzięki temu każda drużyna ma swoją nazwę np. zadziorne owoce, rozbrykane warzywa, szybcy i uśmiechnięci…
 
MELODIA
Ciężki kawałek muzyki 😉
Łatwiej zaśpiewać piosenkę niż zagrać prostą melodię.
Czasem jednak pokazuję kolory a dzieci naśladując „deszczyk” grają melodię.
Od czego też jest program Przybij Rurkę? To wciąga każdego 
 
TANIEC
Zaczynając zabawę od tańca, którym może być również naśladowanie różnych czynności występujących w tekście piosenki uwalniam niespożytą energię oraz daję możliwość zmęczenia się troszeczkę, bo podobno wtedy zabawa należy do udanych.
Każdy układ choreograficzny można zamienić na taniec z rurką, przemycając elementy rytmiczne, harmoniczne, ćwicząc koordynację ruchową a nawet współpracę w parach lub grupie.
 
SPORT
Rywalizacja to to co chłopaki lubią najbardziej ale może ona mieć różne oblicza. Zwłaszcza jeśli wykorzystamy rurki jako jej element. Do sportu zaliczam też wszelkie zabawy sprawnościowe solo lub w parach, w których nie chodzi tylko o to by zrobić coś jak najszybciej. Budowanie z rurek to jedna z form rywalizacji, która wykorzystuje również wyobraźnie do stworzenia i nazwania konstrukcyjnego dzieła.
 
WYOBRAŹNIA
O niej można by było napisać kilka książek bo nie da się ukryć, że stanowi dla mnie paliwo wszystkich działań z rurkami.
Jedno jest pewne: dzięki niej rurki nigdy się nie znudzą.
Zamieniając je w różnych bohaterów będziemy mogli tworzyć zabawne historie i przyporządkować każdego do konkretnej grupy, zamieniając je w potrzebne rekwizyty będziemy mogli odgrywać scenki teatralne, a nawet walczyć z niewidzialnym przeciwnikiem.
 
Dla mnie rurki to pretekst do rozmowy i przekazywania treści.
Atrakcyjny przedmiot do nauki przez zabawę.
 
Zapraszan na szkolenia dla nauczycieli gdzie przez 4 godziny rowzwijam powyższe zagadnienia.
 
 
 
Dawid Gacek
Rurki to moja codzienność
 


EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiРусскийEspañol